Jak se starat o komín

(8.1.2016) K opravdu ekologickému provozu vašeho vytápění přispívá i pravidelná a pečlivá péče o komín. Víte, jaké povinnosti mají vlastníci domů v souvislosti s péčí o komíny? Jak často je potřeba o komín a spalinové cesty pečovat? Kdo může kontrolu a čištění komínů provádět? V jakých situacích je zapotřebí zajistit revizi spalinových cest? Poradíme vám. Čtěte dále…

Povinnou péči o komíny ukládá vlastníkům domů nařízení vlády ČR platné od 1.1.2011. Pokud svůj dům vytápíte kotlem na tuhá paliva, neměli byste zanedbat žádný z požadovaných úkonů. Ty jsou velmi důležité nejen z hlediska požární bezpečnosti, ale také pro kvalitní a čisté spalování ve vašem kotli. Díky dodržování stanovených pravidel předejdete nejen škodám na majetku, ale zajistíte také opravdu ekologický provoz svého vytápění.

 

Pro domácnosti, které vytápí kotlem na tuhá paliva o výkonu do 50 kW jsou důležité 3 základní úkony:

  • Kontrola spalinové cesty
  • Čištění spalinové cesty
  • Revize spalinové cesty

 

Kontrola spalinové cesty

Kontrolu spalinové cesty musí provádět odborně způsobilá osoba, tedy kominík, který je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontrola musí být provedena jednou ročně. Pro vás, jako majitele a provozovatele kotle na tuhá paliva o výkonu do 50 kW to znamená, že jednou ročně musíte pozvat kominíka, který váš komín zkontroluje z hlediska funkčnosti a požární bezpečnosti. Pokud je vše v pořádku, vydá vám potvrzení – písemnou zprávu o provedené kontrole.

 

Vždy vyžadujte, aby vám kominík prokázal svou odbornou způsobilost. Pokud si nejste jisti, na koho se obrátit, pomůže vám seznam prověřených kominíků, kteří jsou členy Společenstva kominíků ČR a díky tomu se účastní školení, seminářů a dále si rozšiřují své odborné znalosti.

Čištění spalinové cesty

Při celoročním provozu kotle na tuhá paliva by měl být komín čištěn 3krát ročně. Při sezónním provozu je nutné provést čištění komína 2krát ročně. Kontrola a čištění se provádí samozřejmě pouze u komínů, které jsou v provozu.

 

Čištění komína, který je napojen na kotel na tuhá paliva o výkonu do 50 kW, můžete provádět svépomocí. Zejména byste měli odstranit pevné usazeniny v komíně a také na lapači jisker. O provedeném čištění komína jste povinni provést záznam do požární knihy či jiné provozní dokumentace tak, abyste provedení čištění komína mohli doložit kominíkovi při pravidelné povinné kontrole vašeho komína.

 

Revize spalinové cesty

Revizi spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví, a která je zároveň certifikovaným:

 

  • revizním technikem komínů, nebo
  • specialistou bezpečnosti práce – revizním technikem komínových systémů, nebo
  • revizním technikem spalinových cest.

 

Revizi spalinové cesty je nutné provádět v těchto situacích:

  • před uvedením spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komína,
  • při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv,
  • před výměnou nebo novou instalací spotřebiče paliv,
  • po komínovém požáru,
  • při vzniku trhlin ve spalinové cestě, jakož i při vzniku podezření na výskyt trhlin ve spalinové cestě.

 

Lhůty pro povinné úkony péče o komín

 

Výkon připojeného spotřebiče paliv Činnost Druh paliva připojeného spotřebiče paliv
Pevné
Celoroční provoz Sezónní provoz
do 50 kW včetně Čištění spalinové cesty 3x 2x
Kontrola spalinové cesty 1x
Výběr pevných (tuhých) znečišťujících částí a kondenzátů 1x

 

Celé znění vládního nařízení a mnoho dalších užitečných informací lze nalézt na stránkách Společenství kominíků České republiky: www.skcr.cz.